הליכה נורדית


הליכה נורדית 
פעילות לכל הגוף, בחיק הטבע או בעיר

בשנים האחרונות אנו פוגשים אנשים במגוון גילאים אשר צועדים להנאתם בדרכים בעזרת מקל מאולתר.
אשל וג'ויינט ישראל הביאו לארץ ,בעזרתו והדרכתו של איציק כהן ECOGYM מסטר בהליכה נורדית, את סגנון ההליכה הזה.
סגנון זה מקובל מאוד בנורבגיה ובשוודיה. אצלנו, מורים לספורט, פיזיותרפיסטים ואנשי מקצוע עוברים הכשרות בתחום. בהמשך, הם יכשירו מתנדבים שיקדמו תחום זה בקיבוצים. 

בעמותת ותיקי הגליל מאמינים שיש מקום לקדם ולפתח תחומי התנדבות מגוונים כשכל אחד מהמתנדבים יוכל למצוא את המשמעותי ביותר עבורו וירגיש שהוא עושה את הכי טוב במה שהוא מאמין ונהנה ממנו. הזכות להתנדב - ההזדמנות להשפיע. 

נעמי שריר- פיזיותרפיסטית - וקלאודיה פיינשטיין- מורה לחינוך גופני - הסכימו להיות המובילות והמנחות של "קבוצת שגרירי הליכה גליל עליון". כך, מדי יום רביעי, בשעות הצהרים נפגשים כ-20 ותיקים, לומדים את יתרונות ההליכה, את השימוש הנכון במקלות, עושים תרגילים אירוביים, נמתחים, שרים ורוקדים והכל בעזרת המקלות.
"נולדנו ללכת. כל החיים אנחנו הולכים וההליכה הזאת תורמת לנו הנאה מרובה, בריאות, שחרור נפשי רוחני ופיזי.
אנחנו יוצאים לטבע, עושים את מה שהטבע רוצה מאיתנו וזורמים איתו.
אני מצפה שמובילי-ההליכה שהתנדבו להפיצה בקיבוצים, ייקחו אותה, יישמו וייהנו ממנה. ההליכה מהנה וטבעית לחלוטין"  (נעמי שריר, פיזיותרפיסטית מנחה בקורס).

"את המקלות הכרתי דרככם כי אתם שלחתם אותי לקורס של אשל. ההליכה עם המקלות בטבע מחזירה אותי לימים בהם רצתי למרחקים. מעבר להליכה, לשיפור הכושר הגופני ולשריפת הקלוריות, יש משמעות גדולה לחברותא. אנשים צועדים יחד, שרים, מדברים, עושים תרגילי אירובי ומתיחות ביחד ונהנים" (קלאודיה פיינשטיין – מורה לחינוך גופני ומנחה בקורס).

הליכה עם מקל אחד גורמת לנו להישען ולהפעיל לחץ על צד אחד של הגוף להבדיל מהמקלות הנורדיים אותם אפשר לכוון לפי גובה ולהתאימם אישית. הליכה עם 2 מקלות שורפת יותר קלוריות מכיוון שמפעילים יותר שרירים. כמובן, שלמוח חלק חשוב בעניין ותפקידנו לאתגר אותו בתרגילי קואורדינציה. הליכה נכונה של יד ורגל נגדיים, מפעילה, מחזקת ומגמישה את שרירי פלג הגוף העליון, מקילה על הליכה בעליות, בירידות ובשטחים חלקים. כמובן, שיש יתרונות רבים נוספים שתוכלו להכיר ע"י כל אחד ממובילי התחום בקיבוץ וגם בחדר הכושר בעמותה. 

"מרגישה שזה הספורט הכי טבעי שיש. די בקלות מפעילה את כל חלקי הגוף. נחשפתי לקורס על מנת להוביל ספורט חברתי זה בקיבוצי, מנרה" (הגר ארליך- אם שכונה תומכת בעמותה ורכזת רווחה במנרה). 

מהי הליכה נורדית? 
הליכה נורדית משתמשת בשתי מקלות שעוצבו במיוחד לעבודה עם פלג הגוף העליון בזמן ההליכה. כמו בסקי למרחקים, המקלות מופעלים על ידי הזרועות להתאים לכל צעד שהאדם לוקח.  
כיצד זה יעיל יותר מהליכה רגילה?  
יעיל יותר וקל יותר לפעילות לבבית: הליכה נורדית מעלה את קצב הלב ללא העלאת קצב התפוקה. יש מאמץ יותר גדול ללא תחושת מאמץ בכלל, בעוד אפשר לקבל אותו קצב לב בהליכה מהירה יותר, ישנם אנשים רבים שלא רוצים ללכת מהר יותר או שפשוט אינם יכולים.  
עבודה על פלג גוף עליון: הליכה נורדית מפעילה את הכתפיים, הזרועות, חזה עליון ושרירי הגב בזמן של הרחבת טווח התנועה, מתיחת והגמשת השרירים הללו שבדרך כלל מעוד תפוסים ומכווצים.  
התנועה פועלת בכדי להתגבר על הרצון הטבעי של הגוף להתקמר ולהתכופף קדימה כמו שנוטים לעשות אנשים שעובדים בעבודה משרדית, שיושבים מול מחשב או ספר שעות רבות. הרבה אנשים מתמודדים עם לחץ נפשי על ידי כיווץ שרירי העורף והכתפיים. הליכה נורדית פורמת את 
הקשרים שנוצרים בשרירים המכווצים הללו.  
הליכה נורדית הינה אחת מפעילויות הכושר שהכי מתפתחות והכי מתרחבות באוכלוסיה כיום, וזאת משום הקשת הרחבה של היתרונות וההטבות שההליכה עם המוטות מעניקה. הפעילות הטבעית ביותר לבני האדם והעדיפה ביותר היא ההליכה. זה קל, זה זול, וזה נוח.  
הליכה נורדית, לעומת זאת היא פעילות כלל-גופנית. זהו שילוב של סקי למרחקים עם הליכת כושר. הליכה נורדית מסייעת לפתח פלג גוף עליון בנוסף לפעילות הרגליים. שימוש במוטות עם כל צעד, משחרר לחץ ומתח בכתפיים ובעורף ובאותו זמן בונה שרירים בפלג גוף עליון ותחתון. הליכה נורדית יכולה אף לעצב את השרירים בגוף כולל הבטן ולפשר הופעה חיצונית ויתרום רבות להרגשה כללית טובה. 
יתרונות ההליכה הנורדית 
למה הליכה נורדית היא הפעילות הגופנית הכי יעילה שכוללת בתוכה הכל?  משום שזהו פעילות גופנית חכמה, עם מקסימום יתרונות בריאותיות משולבת בכיף ובנוחות:
* העלאת הספקת החמצן ללב ב- 20-40%
* פחות נזק ולחץ על הפרקים
* הפחתת המשקל משתי רגליים ל" ארבע" ידיים
* יעילות להורדה של משקל גוף
* שריפת קלוריות ב-46% יותר מהליכה רגילה
* עיצוב ופיתוח כל שרירי הגוף
* מתח נמוך בפרק זמן קצר
* איזון בין גוף ונפש
* השפעה גדולה יותר על מצב הרוח מאשר בהליכה רגילה
* מתאים לכל הגילאים בכל מקום ובכל ימות השנה 


הליכה נורדית
מובילי הליכה נורדית בקיבוצים
לכל אחד הזכות להתנדב וההזדמנות להשפיע
מקלות הליכה ניתן לרכוש דרכי – 300/240 ש"ח לזוג( תלוי בסוג)

המעוניינים בפרטים נוספים מוזמנים לפנות אל: מיכל מורלי - מנהלת תחום התנדבות, העמותה לוותיקי הגליל
טלפון: 04-6817944 שלוחה 5
נייד: 
052-6191973

טיול הליכה נורדית באיה"ש | 10.2.15


יום ההליכה העולמי בסימן הליכה נורדית | 11.11.14


הליכה נורדית - כפר הנשיא | 9.2014


הליכה נורדית - מפגש באיה"ש | 31.7.14


קורס מדריכי הליכה נורדית בעמותת ותיקי הגליל

מפגש למובילי הליכה נורדית בקרית ביאליק | 12.11.14


הליכה נורדית - מפגש בהגושרים | 17.9.14


הליכה נורדית - מפגש בלהבות הבשן | 30.6.14

חדש!!
מקלות נורדיים מסוג יוקטיבייטור (עם לחצן) הגיעו לעמותה.
מחיר זוג מקלות 300 ש"ח, מגפונים למקלות 40 ש"ח. 
מוזמנים לרכוש דרך מיכל מורלי
טלפון: 04-6817944 שלוחה 5
נייד: 052-6191973