שורדי שואה ופעילויות בין דוריות נוספות

אויר ואווירה         תאטרון עדות

https://sites.google.com/a/vatikim.org.il/vatikim/home/amuta_activity/sordim/%D7%91%D7%A9%D7%91%D7%99%D7%9C-%D7%94%D7%92%D7%9C%D7%99%D7%9C.png?attredirects=0


האחריות לזכור - ולזכור באחריות
במרכז קלור למוסיקה ולמחול התקיים טקס הזיכרון לשואה ולגבורה של עמותת ותיקי הגליל, בהשתתפות 150 גמלאים, מקהלת צליל בגליל, ותלמידי מגמת תיאטרון עדות הר וגיא, אותו הובילה מירי סיני, שבפתח דברי ההנחיה ציינה " "יש לנו אחריות לזכור - ולזכור באחריות". 
גיורא זלץ ראש המועצה אמר כי כותרת היום והציווי "והגדת לבנך" הופכת חשובה משנה לשנה. סבתא אסתר ששרדה את השואה, ואבא פטר שהיה בן 13 כשפרצה המלחמה ועבר אותה בבריחה ממקום למקום, ואתם יושבי האולם, הקמתם מדינה, בניתם ישובים, ניצחתם את הרוע שהיה סביבכם בילדותכם. חובה עלינו ללמוד מן העבר כדי לשנות מציאות, לא לעמוד מנגד. 
זאבית דרומי מנכ"ל עמותת ותיקי הגליל סיפרה כי גדלה בבית בו השואה הייתה נוכחת עם כאב גדול, ובצידו אופטימיות גדולה. ומהחוויה הזו אני מחויבת להמשיך לעשות עבור שורדי השואה. אתם הענף שלא נגדע והשורשים שבזכותם אנחנו פה.
אביב לשם
https://goo.gl/photos/oFtQW9UimYqezFCe6

תודה רבה למירי סיני, לוותיקים היקרים, לרדיו קול הגליל העליון 105.3FM ולבית חינוך משותף הר וגיא על שיתוף פעולה מרגש וחשוב בהכנת התוכניות המרגשות "זכרונות שורדים", זו השנה החמישית.
** קישור לשמיעת כל התכניות >> http://bit.ly/2qaImyM.
** להאזנה: ניצן גלוסמן, כתבינו בצפון, בכתבה על הפרוייקט ביומן הבוקר ברשת ב' של קול ישראל מיום השואה 24.4.17 >> http://bit.ly/2pW76bc.


דברים שכתב גבי גונן, ניצול שואה מקיבוץ מברעם ונאמרו ביום הזכרון לשואה לגבורה, השנה, בברעם.
מאורעות העבר עדיין נוכחים בחיי כמו רוח רפאים. כמו פאנטום.
היטלר כאילו נעלם ב-1945. מה שחזינו באותן שנים נדמה בעיני כמת-חי;
בורות קבורה המוניים חוזרים על עצמם. אולי איננו רואים את ערמות הפרוטזות של הנכים, את מצבורי השיניים תותבות, ואת אלפי זוגות הנעליים שנאספו בטרם בעליהם נשלחו אל מותם.
נכון שהתהפכו היוצרות. אותם השמיים, אותה ארץ ואותו עם תחת אותם שמיים. מבנים נאציים, בתכנונו של האדריכל שר אלברט שפר שנועדו לרייך בן 1000 השנים, כמו המבנה בשדה התעופה טמפל-הופ בברלין – מסרבים למות. היום מתגוררים בהם פליטים שברחו מאזורנו.
גם במחנה בוכנוולד, מרחק קטן מעירם של גיטה ושילר, שוכנו פליטים במבנים ששימשו את סגל ה-SS. בשער המחנה המעוצב, מעשה ידיו של אסיר חרש-אומן, מתנוסס הכיתוב: JEDEN  FUR SEINEM (לכל אחד המגיע לו). משפט פחות אופטימי מזה החקוק בשער הכניסה לאושוויץ: ARBEIT MACH  FREI  (העבודה משחררת).
את השער עברתי כאסיר פעמיים; פעם בבואי עם צעדת המוות מאושוויץ בינואר 1945 ובפעם השנייה, 12 שעות לפני השחרור, כאשר נלקחתי שוב בצעדה לטרזינשטאד.
עברתי בשער הזה מספר פעמים כאדם חופשי בכנסים הנערכים בבוכנוואלד ביום שחרור המחנה. באחת הפעמים חיפשתי עם חברי החוקר יהושוע בוכלר, גם הוא אסיר המחנה, את זהותו של מעצב השער, קיוינו שהשאיר את חותמו על מעשה ידיו. לא מצאנו.
לא רק המבנים מסרבים למות.
יום לאחר שדוברו של הנשיא טראמפ הגיב על הטלת פצצות גז על אוכלוסיה אזרחית במילים: "אפילו היטלר לא ירד לרמה כזו של שימוש בגז..." –  ראש ממשלתנו, המחזיק גם בתיק החוץ, שכרגיל מגיב ראשון על נושאים הקשורים לשואה, הוציא תגובה מינורית בדומה לתגובה של הבוס מאמריקה.
מה שעשה אסד הוא פשע נגד כל האנושות. 
אני, שהייתי שם, אינני יכול להשוות את המעשה עם מה שעוללו הגרמנים, הרי מיליונים נחנקו בתאי הגזים. התגוררתי מרחק נגיעה מארבע המבנים שבהם נרצחו מיליונים בתאי הגזים. הרחתי את ריח הגופות השרופות שעלה מן המשרפות.
אבל מה אבוא בטענות לאמריקאים, הרי גם אצלנו גדל דור שאינו מבדיל ואינו יודע מונחים בסיסיים.
עוד מעט לא יוותר (יישאר) עד חי שיספר למי שיהיה מוכן לשמוע אותו.
כך זה היה!  וזה היה!
הסיפורים מספרים זאת אחרת. בסרטים זה מצטלם שונה.
האמת היא כי שום ספר או סרט לא יוכלו לעולם לתאר את המציאות ההיא.
24.4.2017 – כח באייר

"לדור ודור"

"לדור ודור" הינו פרויקט של ארגון הלל המתקיים זה השנה השלישית במכללת תל חי, בשיתוף ותיקי הגליל.
בפרויקט משתתפים 16 מלגאים - סטודנטים וסטודנטיות, שבמהלך הסמסטר יפגשו פעם בשבוע (במשך 10 מפגשים) עם ותיקי הגליל כדי ללמוד מהם מלאכה. הפרויקט שם דגש על חיבור סטודנטים לאוכלוסייה המקומית על ידי רכישת מיומנות - למידת מלאכה, מתוך חשיבה שהיום המיומנויות לא עוברות הלאה והניתוק בין הדורות גבר. 
המפגש עם הסטודנטים מאפשר הזדמנות עבור הוותיקים להעביר הלאה מן הידע שלהם, תפיסות העולם, סיפורי חיים ובנוסף - מלאכה שהדור הצעיר אינו נחשף אליה.
איך תוכלו להשתתף/ לעזור? אנחנו מחפשים ותיקים בגליל שעוסקים במלאכה כלשהי, ורוצים להעביר את המיומנות הלאה. 
הכוונה ל"מלאכות של פעם" כגון: עבודה בברזל, עבודה בזכוכית, פסיפס, פיסול, קולאז', צורפות - תכשיטנות, סריגה, תפירה רגילה, תפירת טלאים, נגרות, כריכת ספרים, תיקון שעונים, סנדלרות, וכו'..
אין צורך בנסיון בהוראה, או בנסיון של אנשי מקצוע (המלאכה יכולה להיות תחביב), רק רצון להפגש עם הדור הצעיר ולהעביר מן הידע והמיומנות, ויכולת להתחייב למפגש פעם בשבוע (הסטודנטים מאוד גמישים ורגישים בנוגע למפגשים).
לפרטים נוספים והרשמה: איה מארק 054-9732326 או נגה שושן 04-6817944 שלוחה 1
פרטים נוספים על התכנית, סיפורים ותמונות >> בקישור זה

"טעם של פעם"

"טעם של פעם" היא יוזמה של הסטודנטים ויטאלי וילר ואיליה ויכמן מ'הלל' בן גוריון אשר החליטו ליזום פרויקט עם ולמען ניצולי השואה, והחליטו על הפקת ספר בישול המכיל מתכונים של ניצולי שואה אותם הם זוכרים מבית הוריהם. בשיתוף הלל במכללת תל-חי ובעזרתה של מירי סיני מעמותת ותיקי הגליל, השתתפו בפרויקט גם שורדי שואה מהגליל עם סטודנטים מהמכללה. על מנת להוציא את הספר - זקוק הפרויקט של 'הלל' לתמיכה מהציבור, בלעדיה לא יוכלו להוציא אותו לפועל. כלל ההכנסות ממכירת הספר, לאחר כיסוי הוצאות ההדפסה, מוקדשות לפעילות עם ולמען ניצולי שואה ווטרנים.
התמונות והכתבה >> בקישור זה

"מעבר לשביל"

פרויקט "מעבר לשביל" הינו יוזמה חינוכית ב'מרכז מדע ודעת אזורי למחוננים ומצטיינים' בתל-חי אשר נעשתה בהובלת מורי המרכז - דניאלה, עדי ומירית ובשיתוף עם חצר תל-חי ובית וותיקי הגליל. 
הסרט אשר מציג יוזמה זו הוצג בל"ג בעומר בכינוס הארצי של האגף למחוננים ומצטיינים בפני קהל גדול של מבקרים >> קישור לסרט