תקצירי סרטים

הארטיסט  The Artist

הסרט זכה ב-4 פרסי אוסקר: הסרט הטוב ביותר, הבמאי ועוד...ו-4 פרסי גלובוס הזהב 2012. הוליווד, שנת 1927, ג'ורג' ולנטין הוא הכוכב הגדול והפופולארי ביותר של הקולנוע האילם. סרטיו, הם שוברי קופות, וחביבי ההמונים. אולם, מה שאינו יודע זה שהכל הולך להשתנות - ביום בו הקולנוע יתחיל לדבר. הומאז' לקולנוע של פעם, לימי הראיונוע והקולנוע האילם. (אנגלית, תרגום לעברית, 100 דק'). משחק: ז'אן דוז'ארדן, ברניס בז'ו, ג'ון גודמן, ג'יימס קרומוול, פנלופי אן מילר. בימוי: מישל הזנוויצוס. (צרפת/ 2011) קומדיה אילמת.


פריחה מאוחרת  Late Bloomers 
אדם ומארי הם זוג מקסים ואוהב שצלח את כל העליות והמורדות של חיי נישואים שנמשכו 30 שנה. יום אחד הם מגלים שהם מזדקנים והתמודדותם מביאה לפרידתם... (צרפתית, תרגום לעברית, 95 דק').  משחק: איזבלה רוסליני, וויליאם הארט.  בימוי: ג'ולי ג'אבראס.   (צרפת/ 2011) קומדיה רומנטית. עלילתי.

איזה מין שיוויון ! We Want Sex  

הסרט מבוסס על שביתה שהתרחשה בשנת 1968 במפעל לרכבים פורד. סיפורה מעורר ההשראה של ריטה, אישה חריפה וחכמה שמתחילה לעבוד בחברה הגדולה בעולם. מה שמתחיל בויכוח על תנאי ההעסקה מוביל למרד הגדול על זכויות הנשים שעבדו בשנות ה-60 בבריטניה. (אנגלית, תרגום לעברית, 113 דק'). משחק: סאלי הוקינס, רוזמונד פייק, מירנדה ריצ'ארדסון, בוב הוסקינס. בימוי: נייג'ל קול ("נערות לוח השנה", "להציל את גרייס"). (בריטניה/ 2010) דרמה.

 

אמא חוזרת הבייתה  

ב-1990 עזבה מריסה בת ה-22 את בנה בן השלוש וילדתה הפעוטה בבית הוריה בבוליביה ויצאה לחפש פרנסה מעבר לים. 15 שנים מפרכות עברו עליה בעבודות שחורות בישראל, בעוד את הכסף היקר שהיא מרוויחה היא שולחת להוריה מבוליביה כדי שידאגו לעתיד ילדיה. מהילדים עצמם, היא שומעת לעיתים רחוקות בשיחות טלפון קצובות ומעטות.
בפברואר 2005 חזרה לבוליביה, כדי לנסות ולהתאחד מחדש עם ילדיה ומשפחתה, מקווה לכפר על השנים הארוכות מחוץ לבית ולשוב להיות אמא אמיתית. החזרה לבוליביה מתגלה כאמוציונאלית וכואבת כאחת. ילדיה שגדלו בינתיים להיות נערים בני 16 ו- 18 מקבלים את פני אמם באדישות מאופקת שלא לומר בעוינות. שניהם מתעקשים להמשיך ולקרוא לה דודה ולא אמא, ומתחמקים מלבלות זמן בחברתה. בית, שהיה אמור להיבנות עבורה, בכסף ששלחה מדי חודש מישראל, מתגלה כשלד בטון, לא גמור ולא ראוי למגורים.
עם דמעות בעיניים מבינה מריסה שהולכה שולל על ידי משפחתה, ושהכסף ששלחה עבור ביתה העתידי, בוזבז ונעלם. סיפור חייה של מריסה מביא את הדילמה בה ניצבים העובדים הזרים, ומשקף נושאים אוניברסלים קשים ובוערים של עוני, זרות וניכור תרבותי בשוק העבודה הגלובלי. ומעל לכל הסיפור מראה עד היכן מוכנה ללכת, אישה אמיצה אחת, למען הצלת משפחה - לעיתים מאבדת ומצילה אותם באותו מעשה עצמו. בימוי: לימור פנחסוב הפקה: ירון כפתורי. 90 דק'. תיעודי. ישראל 2011.

אולי נתנשק
סיפור אהבה נוסח רומיאו ויוליה הפעם בין אירית קתולית לפקיסטני מוסלמי בסקוטלנד של אחרי אסון התאומים. על שאלות של זהות רב תרבותית, פחד מפני הזר והאחר ונצחונה של האהבה. (אנגלית, תרגום לעברית, 104 דק'). משחק: אווה ברת'יסטל, עטא יאקוב, אחמד ריאז, גרי לואיס, ג'ון יול.  בימוי: קן לואץ'.  (בריטניה/ 2004) דרמה.

בקצה גן העדן Auf Der Anderen Seite
פאטי אקין, מי שכתב וביים את "עם הראש בקיר" הזוכה הגדול של פסטיבל ברלין 2004, שב עם סרט עוצמתי, מרגש ומפעים בעל אמירה חברתית נוקבת על מרצה לפילוסופיה בגרמניה, בן למהגרים טורקים שיוצא לאיסטנבול לחפש אחר אייטן – בתה האובדת של יטר, חברתו של אביו שברחה מידי המשטרה במולדתה. (טורקית, גרמנית, תרגום לעברית, 122 דקות). משחק: חנה שיגולה, טונצ'ל קורטיז, נורגול יסילקי, באקי דבראק. בימוי: פאטי אקין. טורקיה/גרמניה (2007), דרמה.


כנרים
סיפור קטן, מקום קטן, אנשים הנחבאים אל עצמם ושמם לא מתנוסס בעיתונות היומית, הווה שנובע מהעבר. אבל עמוק פנימה, זהו ספור גדול שבא מתוך מצוקה חברתית. מסע סיזיפי ובלתי מתפשר של קבוצת ילדים בני 10 משיכון ד' בטבריה המפליאים לנגן בכינור ושהכינור הוא בשבילם קרש הקפיצה לחיים טובים יותר. על לימודי הכינור ופיתוח הכישרון אחראים אנה רוסנובסקי ומקסים ונגרוב במסגרת עמותת "המוסיקאים של המחר". רוסנובסקי, סולנית לשעבר בתזמורת הפילהרמונית הישראלית שפרשה ממנה אחרי 30 שנה מקדישה את זמנה לדור המחר. יוצרי הסרט זכו בהזדמנות נדירה לבחון באמצעות המצלמה הדוקומנטרית את שאלת השאלות של הדוקומנטריסט, אשר עוקב אחר המציאות, אך בה בעת שואל: האם ניתן לשנות את המצב? ואם כן, כיצד? בימוי: אלכס גנטלב הפקה: נורית קידר. 75/50 דק' – מפגש עם אנה רוסנובסקי, גיבורת הסרט.

אחי, איפה אתה? O Brother, Where Art Thou?
סרט המופת של האחים כהן, מבוסס על האודיסאה של הומרוס ומתרחש במיסיסיפי של שנות השלושים. שלושה אסירים, מחליטים לברוח אל החופש ומאמינים שאוצר קבור באדמה והם עושים דרכם אליו. ההרפתקאות והדמויות רודפות אותם. כל זה מתרחש כשאיש החוק רודף אחרי השלושה בנחישות. ג'ורג' קלוני זכה בגלובוס הזהב על משחקו. (אנגלית, תרגום לעברית, 106 דק'). משחק: ג'ורג' קלוני, ג'ון טורטורו. בימוי: ג'ואל כהן, איתן כהן.  (ארה"ב/ 2000) קומדית פשע.

הצעיף הצבעוני The Painted Veil

סיפור אהבה שמתרחש בשנות ה- 20 ומספר את סיפורם של זוג בריטים החיים בשנחאי. לאחר שוולטר מגלה כי אשתו ניהלה רומן מאחורי גבו, מחליט וולטר, כנקמה, לקבל עבודה בתור רופא בכפר סיני מרוחק בו שוררת מגיפה קשה, ולקחת איתו את קיטי. המסע יעניק משמעות חדשה ועמוקה למערכת היחסים של בני הזוג ויכיר להם עולם חדש שמעולם לא ציפו להכיר. (אנגלית, תרגום לעברית, 125 דק'). משחק: נעמי וואטס, אדוארד נורטון, לייב שרייבר, טובי ג'ונס. בימוי: ג'ון קוראן. (ארה"ב/ 2006) דרמה רומנטית.


דילמת הדריין 

אב ובנו הדוקומנטריסט, מספרים את הסיפור שלא סופר על אלף יהודים מוינה, התקועים על הדנובה הקפואה בחורף 1941, כשהם ממתינים להחלטה של חיים או מוות שאמורה להתקבל ע"י סוכני המוסד לעליה ב''. הכוונה המקורית של האב, נחום לאופר, היתה לספר את סיפור בריחתו עם אמו מאירופה. אלא שאז, תוך כדי חיטוט ארכיוני הוא נתקל בסיפורה של אישה אחרת, רות קליגר, "הגברת הראשונה של המוסד". התחקיר שלו בעקבות סיפורה של רות לוקח אותנו למסע אל פרשה כואבת ומסובכת בתולדות הישוב היהודי. הסרט הוא סיפור בתוך סיפור האורג בתוכו את המסע של האב לספר את סיפורה של רות, עם הדילמה המוסרית שעומדת בפניה, משוחק על ידי שחקנים בתסריט שהוא כתב. הסרט נע בין דוקומנטרי ועלילתי, בין הניצולים בני השמונים והשחקנים, בין העובדות ליצוגן על המסך, בניסיון של האב להבין גיבורה אחת –על רקע פרשה כאובה. בימוי והפקה: ארז לאופר. 96 דק'.מחוברים לחיים INTOUCHABLES
בעקבות תאונת מצנח רחיפה, פיליפ, אריסטוקרט עשיר, שוכר כמטפל ביתי את דריס, צעיר מהסלאמס שזה עתה השתחרר מהכלא... שני עולמות שונים ורחוקים, שהולכים להתנגש, להתערבב, כדי להוליד חברות שהיא בה בעת מצחיקה, מרגשת ואמיצה. "יצירת מופת קומית" The Guardian. זוכה פרס הסרט והשחקן הטוב ביותר פסטיבל טוקיו, הסרט המצליח ביותר בצרפת ב- 2011. (צרפתית, תרגום לעברית, 112 דק'). משחק: פרנסואה קלוזה, עומר סיי, אן לה ני. בימוי: אריק טולדנו ואוליבייה נקש. (צרפת/ 2011) קומדיה.