ט"ו בשבט בעמותת ותיקי הגליל | 31.1.18

04/02/2018 11:08

זו כבר השנה החמישית שבט"ו בשבט - ותיקי הגליל תרים את האזור בסיורים שונים ומעניינים, מתעדכנים בנעשה וחווים אותו מזווית אחרת. 

השנה, לרגל 70 שנה למדינת ישראל - הושם דגש על העשייה החינוכית הרחבה באזורנו בסימן 70 שנות חינוך בגליל העליון, והוותיקים יצאו להתארח במוסדות החינוך השונים, עפ"י בחירתם.

 

בתי הספר הציגו את מגוון הפעולות והחוויות הקיימות במערכות החינוך בגליל, בהם משתתפים אלפי ילדים ונוער מכל רשויות האזור. הוותיקים הכירו את שיטות הלימוד במגמות השונות, צפו בעבודות הגמר של התלמידים, למדו על שיטות לימוד חדשניות ותפיסות חינוכיות ברוח דמוקרטית ושמעו על בית ספר חדש בעמיר המשלב חינוך ביתי עם מסגרת לימודית פורמאלית. 

 

גם לעשייה החינוכית במכינה הקדם צבאית במעיין ברוך נחשפו הוותיקים ולעשייה של עמותת יחד בגליל – עמותה המטפלת באנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית העוסקת באופן מתמיד בעידוד עצמאותם ובשילובם בקהילה.
היה מפגש רב דורי וחיבור מחבק ואוהב.


היום הסתיים במופע "סלוניראקים": יוסי אלפי, חני נחמיאס וקובי אושרת במסע נוסטלגי אל זכרונות ילדות ישראלית של פעם בשיר ובסיפור.


ולסיכום הביקורים במוסדות השונים, כמה מילים על כל ביקור:

 

ילדי שכבה ג בבית הספר הגומא בכפר בלום קיבלו אותנו חגיגית בשיר וריקוד. יחד בחיבור מדהים יצרנו אומנות מזרעים של אהבה.

 

בית ספר הר וגיא אירח אותנו באולם הכינוסים. תלמידי כיתה י'4 והמחנכת נורית קיבלו את פנינו עם קפה, עוגיות, מאפים ופירות. התוכנית היתה מגוונת וכללה שירים בצוותא, סיפורי היסטוריה מקומית, משחק 'קהות' ממוחשב משולב ותיק ותלמיד, חידון בנושא מדינת ישראל ותמונה קבוצתית מרשימה. היה מרגש - נהננו מאוד!

 

מנכ"ל עמותת יחד הסבירה לוותיקים על ההדדיות בין הקיבוץ והאנשים עם צרכים מיוחדים. כיצד מרכז היום 'יחד' מתאים לכל אדם בעל צרכים מיוחדים את הכלי/ים שבאמצעותם הם יכולים לתרום למקום ולעבוד. למשל מישהי שיכולה להזיז רק את הרגל הכינו כפתור רצפתי מיוחד שעליו היא לוחצת ומפעילה מגרסה. היה סיור במרכז שבו פגשנו את החוסים וראינו כיצד הם ממחזרים נייר.

 

ביקור בבית הספר עלי גבעה בכפר גלעדי - נהננו מסיור בביהס, קפה ומתוקים, מפגש עם ילדי כיתת מוסיקה, שירה וכלי נשיפה, הדגמה של שיעור הפניית קשב, חיבוקים ונישוקים עם נכדים ונינים.

 

בבית הספר עמק החולה פגשו אותנו שכבה יב, והמנהלת שלהם, המורים של חוג אומנות וקולנוע. התכנסנו בספריה לשתיה קפה ועוגיות, והסבר על חוג אומנות. ראינו ציורים ושוחחנו עם תלמידי השכבה, היה מדהים, לאחר מכן הלכנו לחוג קולנוע ראינו סרט שמבוסס על סיפור אמיתי באורך 20ד: "חוף מבטחים" מסופר על זוג מבוגרים שמגדלים ובקשר מעולה עם הנכדה שלהם כי ההורים שלה עסוקים רוב הזמן, איך הם מתבגרים מול העינים שלה, סופר על הסבתא שטיפלה בבעלה ולא הסכימה להכניס אותו לבית אבות הייתה לו מחלת דימנציה קשה, ובשלב מסויים החליטה לשים יחד איתו קץ לחייהם, לקחה אותה לחוף הים לפיקניק ונכנסה איתו למים וטבעו יחדיו, סרט לא פשוט, החברה היו די בשוק מהסוף והתהליך אבל נהנו מאוד, לכמה יירדו דמעות הייתה ממש עוצמה בחדר, משהו ששייך להם, יצאנו והם אמרו שהם שמחים שהגיעו ועברו את היום המשמעותי הזה, אמרו כל הכבוד על כל העשייה! היה יום באמת מדהים.

 

בלב העמק אירחו אותנו בצורה מכובדת וכבר מעוניינים להמשיך את המסורת גם בשנה הבאה. תחילה התארחנו בכיתה ד', שם שרנו יחד וערכנו חידון משותף והתכבדנו בכיבוד מעשי ידי התלמידים. בהמשך הוזמנו למנחת ט"ו בשבט בית ספרית - שירים, ריקודים ושמחה לרוב.נהננו מאד מהאירוח.

 

במכינה הקדם צבאית במעין ברוך - היתה קבלת פנים נעימה שאלחריה הוצגה מצגת שסיפרה את סיפור המכינה. אח"כ היה שיח בקבוצות. השיח היה מעניין ונשאר טעם של עוד ועוד

בבית הספר פסגות ביראון עשו טקס טו בשבט, יצרו מפגש בין דורי, סיפרו על רוח בית הספר ועל התכנים המועברים. היה מרגש.

 

ביקור מרגש היה בבית הספר עינות ירדן בעמיר. התלמידים שיתפו אותנו בחינוך הייחודי לבית הספר, בתחביבים שלהם ובמקומות הבחירה שניתנים להם. הוותיקים מאד התרשמו, שאלו הרבה שאלות והתפעלו מהיכולות המדהימות ומהבגרות של הנוער שדיבר וכיבד אותם מאד יפה. לסיום נטענו ביחד מספר עצים במרחב בית הספר והובטח לנו שהאיזור הזה יקרא חורשת המייסדים,על שמינו. 

 

בבית הספר אנא פרנק ערכנו סיור במגמות השונות: במגמת תאטרון: צפינו בקטע מהצגה, במגמת מוסיקה: נגנו לנו קטע ג'אז מקסים, במגמת אומנות: סיפרו לנו על המסלול והציגו עבודות, ובמגמת טכנולוגיה: סיפרו לנו על רובוטים שהם פיתחו, על המצאות מיוחדות ועל פרסים שגרפו בתחרויות ארציות של בתי ספר בארץ ובעולם. המפגש בין הוותיקים לנערים ולנערות היה יפה ופורה.

 

בבית הספר מבוא גליל באילת השחר שמענו על מגמות בית הספר, זכינו לשמוע ולראות קטעי שירה, ריקוד ומוסיקה. ילדי שכבת כיתה ה' רקדו בפנינו ריקודים סלונים.
ביקרנו בחממות בית הספר, טעמנו פיתות שנעשו בטאבון במקום ויצאנו עם שתילי תבלינים. היה מקסים.

 

בביקור בבית הספר הדמוקרטי עינת הגליל היה מפגש מרגש מאוד עבור 27 ותיקים עם ילדים נרגשים מבית הספר. הילדים, עם מנהלת בית הספר, ענת כפרי, קיבלו אותנו בשתייה חמה ובכיבוד לט"ו בשבט.
ענת סיפרה כיצד הוקם בית הספר ע"י קבוצת הורים ואנשי חינוך, אשר חיפשו וחלמו על חינוך אחר. חינוך אשר בו ניתן ליצור סביבה המאפשרת לילדים ללמוד מתוך בחירה, עניין, סקרנות וחווית למידה חיובית.
תוך כדי הסבר על בית הספר המיוחד, הוותיקים שאלו שאלות רבות את ענת וגם את הילדים אשר השתתפו איתנו במפגש.
הילדים הציגו את עצמם וסיפרו על אהבתם למקום.
ענת סיפרה גם על הערכים המובילים של בית הספר - אהבה, כבוד, תקשורת, אחריות, אמון, למידה וכמובן חברות, סבלנות, הקשבה, יושר, הגינות, צדק, שמחה וחיוניות.
התארחנו בכיתות, לקחנו חלק בשיעור פעיל ולצערם הרב של הוותיקים והילדים, הזמן עבר מהר מאוד ומדיי. חווינו טעימה קטנה ממקום קסום, אשר מחזיר אותנו מעט אחורה לחינוך הקיבוצי.